Aktualności

„Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”

Data publikacji 13.04.2024

12 kwietnia 2024 roku w Muzeum Katyńskim - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, odbył się wernisaż czasowej wystawy poświęconej Śp. gen. dyw. WP Mieczysławowi Smorawińskiemu - ofierze Zbrodni Katyńskiej. Gospodarzem wydarzenia był Sebastian Karwat – Kierownik Muzeum Katyńskiego.

Na zaproszenie Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie gen. dyw. WP w st. spocz. prof. Bogusława Packa, wzięli udział  w wernisażu członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach z oddziałów w Warszawie i Częstochowie.

Wystawę - „Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”, będzie można obejrzeć w Muzeum Katyńskim, której kuratorem jest Kacper Ciesielski.

Jej wernisaż przypada na 84. rocznicę Mordu Katyńskiego popełnionego przez sowietów na blisko 22 tysiącach polskich jeńcach wojennych, wiosną 1940 roku.

Śp.
gen. dyw. WP Mieczysław Smorawiński
(1893-1940)
Nazwisko generała widniało jako pierwsze na liście ofiar Zbrodni Katyńskiej
ekshumowanych przez Niemców wiosną 1943 roku w Katyniu

Wystawa jest biograficzną narracją o życiu Śp. gen. dyw. WP Mieczysława Smorawińskiego przedstawianą w trzech rozdziałach: okres legionowy, II Rzeczypospolitej i tragiczny koniec. Filarem wystawy są niecodzienne pamiątki osobiste i rodzinne generała, które zostały wyeksponowane w zaprojektowanej specjalnie aranżacji. Warstwa tekstowa ograniczona jest w niej to niezbędnego minimum, dominują wielkoformatowe wydruki fotografii oraz elementy audiowizualne. Wśród eksponatów prezentujących karierę wojskowego, znalazły się m.in. srebrna papierośnica, która uratowała mu życie, sznur generalski do munduru, zegar kominkowy czy korespondencja z żoną. Sama wystawa jest także przypomnieniem losu tysięcy Polaków, którzy po 17 września 1939 roku stali się ofiarami represji sowietów.

Generał Mieczysława Smorawiński od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej mieszkał i pracował w Lublinie w pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim jako dowódca Okręgu Korpusu. W połowie września 1939 roku wyjechał z Lublina. Został internowany przez Sowietów 20 września 1939 roku we Włodzimierzu Wołyńskim, następnie był osadzony w Obozie Specjalnym NKWD w Kozielsku. Do rodziny dotarł tylko jeden list z obozu z datą 21 listopada 1939 roku. Generał został zamordowany w Katyniu 9 kwietnia 1940 roku.

Śp. gen. WP Mieczysław Smorawiński - był pierwowzorem postaci generała w filmie w reżyserii Andrzeja Wajdy - „Katyń”, w którą wcielił się aktor Jan Englert.

 

Wystawa będzie można zwiedzać
w Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego
w Warszawie, ul. Jana Jeziorańskiego 4 (Cytadela Warszawska)
w okresie: 12 kwietnia - 28 lipca 2024 .
Wstęp do muzeum oraz na wystawę czasową jest bezpłatny.


FOTO: MK_Warszawa
 

 

Powrót na górę strony