Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.

Aktualności

95 lat Policji Województwa Śląskiego

Polecamy

Zbiory - Śląska Biblioteka Cyfrowa
Kalendarium zbrodni katyńskiej
English version
Katyn Forest Massacre

Najczęściej czytane

 1. Ku pamięci policjantów II RP - Ofiar Zbrodni Katyńskie

  21 kwietnia 2017 roku na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przed Grobem Policjanta Polskiego – Miejscu Pamięci Narodowej, odbyły się obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami uroczystości było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

 2. 95. rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego 1922 - 2017

  W tym roku przypada 95. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski. Na straży bezpieczeństwa ówczesnego Województwa Śląskiego stała Policja Województwa Śląskiego. Dziś mówimy o śląskich policjantach - Kawalerowie Waleczni, ofiary Zbrodni Katyńskiej, żołnierze II Konspiracji - patrioci. Byli to ludzie wierni przysiędze i Rzeczypospolitej, za swą wierność zapłacili najwyższą cenę - własne życie !

 3. Informacje archiwalne

  Aktualności z naszej strony internetowej z lat 2005-2015

 4. POLICYJNY ZNAK PAMIĘCI – „Policja Województwa Śląskiego w fotografii 1922 – 1939”

  7 kwietnia 2017 roku w Biurze Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie odbyło się robocze spotkanie, związane z wydaniem książki, która będzie kontynuacją wydawniczą historii Policji II RP. Nowa pozycja będzie przedstawiała historię Policji Województwa Śląskiego II RP, która strzegła bezpieczeństwa w ówczesnym Województwie Śląskim w latach 1922 - 1939.

 5. „ODKRYWAMY HISTORIĘ”: śląskim policjantom o śląskich policjantach

  11 kwietnia 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach na Osiedlu „Tysiąclecia Państwa Polskiego” w Katowicach odbyła się prelekcja w ramach programu edukacyjnego „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków – Twer – Miednoje”, w której wzięli udział funkcjonariusze z VII Komisariatu Policji w Katowicach na czele z Komendantem Komisariatu nadkom. Tomasz Wyczesanym oraz uczniowie z klas mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym z XV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

 6. Spotkanie Wielkanocne śląskich policjantów

  13 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się Wielkanocne spotkanie, którego gospodarzem był Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński.

 7. SEMINARIUM NAUKOWE: POLICJA - TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

  6 kwietnia 2017 roku w siedzibie Policyjnego Centrum Edukacji Społecznej odbyło się Seminarium Naukowe: POLICJA - TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ, przygotowane przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP. Gościem honorowym debaty był Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Łukasz Kudlicki. Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, jego zastępca nadinsp. Jan Lach oraz Dyrektorzy Biur Komendy Głównej Policji.

 8. WROCŁAW - Uczczono pamięć policjantów II RP - ofiar Zbrodni Katyńskiej

  5 kwietnia 2017 roku z okazji 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oddano hołd ofiarom – policjantom II RP. Uroczystości odbyły się w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów we Wrocławiu. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. i młodzież szkolna wrocławskich szkół oraz druhowie i druhny ZHP.

 9. Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej

  12 kwietnia 2017 roku w Muzeum Katyńskim na warszawskiej cytadeli, dla uczczenia zamordowanych polskich jeńców wojennych z trzech Obozów Specjalnych NKWD oraz więzień na terenie zachodniej Białorusi i Ukrainy, zgromadziły się Rodziny Ofiar, przedstawiciele władz państwowych, harcerze, uczniowie klas mundurowych szkół średnich o profilu policyjnym i wojskowym oraz rekonstruktorzy historyczni.

 10. W hołdzie policjantom II Rzeczypospolitej Polskiej

  9 września 2016 roku w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla oraz przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbyły się obchody „Dnia pamięci pomordowanych i poległych policjantów II RP".