Aktualności

80. rocznica ujawnienia Zbrodni Katyńskiej 1943-2023. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej z Mysłowic

Data publikacji 12.12.2023

11 grudnia 2023 roku w Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach odbyły się warsztaty edukacyjne, w ramach programu „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków - Twer - Miednoje”.

Uczestnikami warsztatów edukacyjnych byli uczniowie z klasy mundurowej o profilu policyjnym z Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach wraz z nauczycielami.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy Grzegorza Grześkowiaka – Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach oraz asp. Szymona Czysza z Wydziału Prewencji  Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach a jednocześnie członka Katowickiego Oddziału naszego stowarzyszenia.

Goście zwiedzili Izbę Pamięci przy zarządzie stowarzyszenia, po której oprowadził gości Grzegorz Grześkowiak.

Grzegorz Grześkowiak w ramach prelekcji przedstawił historię Policji II Rzeczypospolitej, martyrologię policjantów w aspekcie Zbrodni Katyńskiej oraz udział funkcjonariuszy w II wojnie światowej.

Ponadto przedstawił osiągnięcia naszego stowarzyszenia w ciągu 33 lat pracy społecznej w propagowaniu historii Policji II RP, jak i martyrologii jej funkcjonariuszy w aspekcie - Zbrodni Katyńskiej. Nadmienił również o zrealizowanych działaniach stowarzyszenia w ramach obchodów 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej (1943-2023) oraz 30-lecia odsłonięcia i poświecenia Grobu Policjanta Polskiego - Miejsca Pamięci Narodowej (1993-2023) na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Grzegorz Grześkowiak, na ręce opiekunów grupy przekazał, do szkolnej biblioteki publikacje, które ukazały się dzięki współpracy naszego stowarzyszenia m.in. z Biurem Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz Muzeum Katyńskiego, które jest Oddziałem Martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie a traktują o historii Policji Państwowej (1919-1939) oraz Policji Województwa Śląskiego (1922-1939) i Zbrodni Katyńskiej.

Warsztaty zakończyły się zapaleniem znicza pamięci przez uczniów warsztatów przed Grobem Policjanta Polskiego, o którego historii oraz przesłaniu opowiedział Grzegorz Grześkowiak.

 

Powrót na górę strony