Aktualności

30. lat Muzeum Katyńskiego w Warszawie

Data publikacji 30.06.2023

29 czerwca 2023 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej, uroczyście upamiętniono 30. rocznicę utworzenia Muzeum Katyńskiego. Gospodarzem uroczystości był Sławomir Fronczak - Dyrektor Muzeum Katyńskie Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego.

Ogólnopolskie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. reprezentowała delegacja Warszawskiego Oddziału z Przewodniczącą Małgorzatą Włodek, na czele.

Jubileuszowe obchody rozpoczęła polowa Msza Św., w której licznie wzięli udział przedstawiciele środowisk katyńskich, pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Lechowicza - biskupa Polowego Wojska Polskiego.

Liturgię poprzedziło uderzenie w katyński dzwon, którego dźwięk przypomina o ofierze złożonej przez polskich jeńców wojennych. Jest to replika dzwonów, które znajdują się na polskich cmentarzach wojennych na Wschodzie.

Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim – powiedział dyrektor Sławomir Frątczak.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście oraz odczytano listy okolicznościowe od Elżbiety Witek - Marszałek Sejmu RP, Mariusza Błaszczaka - Ministra Obrony Narodowej, Jana Józefa Kasprzyka - Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńca w Epitafium Katyńskim.

Małgorzata Włodek - Przewodnicząca Warszawskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., w imieniu zarządu naszego stowarzyszenia, w odpowiedzi na społeczny apel  Dyrektora Muzeum Katyńskiego, w kwestii przekazywania pamiątek na stałą wystawę historyczną w muzeum, przekazała siedem guzików mundurowych, które należały do funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego - Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Guziki te, zostały wydobyte z „dołu śmierci” nr 1 podczas prac badawczo - ekshumacyjnych w drugiej połowie sierpnia 1991 roku przez zespół polsko - rosyjskich prokuratorów i biegłych oraz przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w kompleksie leśnym w rejonie wioski Miednoje (Rosja).

Artefakty te, po przeprowadzonych pracach konserwatorskich, zostały przekazane, Śp. Witoldowi Banasiowi – ówczesnemu Prezesowi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. przez prof. Bronisława Młodziejowskiego na rzecz naszego stowarzyszenia jako „relikwie” po policjantach II RP – zamordowanych wiosną 1940 roku w Kalininie (obecnie Twer) w ramach zbrodni, dziś określanej przez historyków i naukowców mianem - „Zbrodni Katyńskiej”.

 

 

Ponadto Małgorzata Włodek przekazała - Krzyż Zasług za Dzielność, nadany decyzją z dnia 10. września 2009 roku Śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego,  pośmiertnie funkcjonariuszowi Policji Państwowej - Śp. aspirantowi Janowi Andrysiakowi, który w  dniach 03 - 05. września 1939 r. brał udział  w walkach na terenie Bydgoszczy przeciwko niemieckim oddziałom dywersyjnymi  tzw. – „V kolumną",  gdzie wykazał się wyjątkową odwagą i męstwem.

Śp. aspirant Jan Andrysiak był po 17 września 1939 roku jeńcem wojennym osadzonym przez sowietów w Obozie Specjalnym NKWD w Ostaszkowie. Zamordowany, wiosną 1940 roku w Kalininie (dziś Twer). Jego prochy spoczywają na Polskim Cmentarzu wojennym w Miednoje (Rosja).

Krzyż wraz z legitymacją, we wrześniu 2009 r., został przekazany Śp. Mari Nowak – ówczesnej Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., przez Kancelarię Prezydenta RP. Do chwili obecnej nie został odebrany przez krewnych Śp. aspiranta Jana Andrysiaka.

 

 

Muzeum Katyńskie

Muzeum jest oddziałem martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zostało utworzone w 1993 roku dzięki determinacji środowisk katyńskich. To pierwsza w świecie placówka martyrologiczno-muzealno-badawcza dokumentująca Zbrodnię Katyńską, popełnioną na ponad 22 tysiącach jeńców i więźniów wiezionych w latach 1939–1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Muzeum od samego początku utrzymuje Ministerstwo Obrony Narodowej, które współpracuje ze środowiskiem skupiającym rodziny ofiar oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

Od 17 września 2015 roku muzeum mieści się na terenie Cytadeli Warszawskiej. Prace przy budowie nowej siedziby muzeum zaczęły się w październiku 2013 roku. Projekt aranżacji muzeum został wyłoniony w konkursie rozstrzygniętym 8 kwietnia 2010 roku.

Autorem plastycznej ekspozycji oraz instalacji zewnętrznych są Jerzy Kalina, Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki oraz Krzysztof Lang. Projekt architektoniczny obiektu wykonany przez pracownię Brzozowski Grabowiecki Architekci sp. z o.o.

Muzeum składa się z trzech głównych elementów. Parku z Placem Apelowym zajmującego 3,5 ha, Epitafium Katyńskiego oraz głównej siedziby muzeum, w której zgromadzone są przedmioty wydobyte z „dołów śmierci” jak i podarowane przez rodziny i stowarzyszenia pamiątki po ofiarach tej zbrodni wojennej.

FOTO: MK_Warszawa

 

 

 

Powrót na górę strony