Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bł. ks. Jana Franciszka Machę - Śląskiego Męczennika

Data publikacji 06.12.2022

3 grudnia 2022 roku na murze Aresztu Śledczego w Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą bł. ks. Jana Franciszka Machę, zaangażowanego w działalność charytatywną śląskiego kapłana, zamordowanego 3 grudnia 1942 roku przez Niemców. Uroczystość zorganizowano w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza.

W uroczystości wzięli udział członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na czele z Przewodniczącym Katowickiego Oddziału Bolesławem Piątkiem.

„Rok po beatyfikacji Śp. ks. Jan Macha jeszcze bardziej wchodzi w przestrzeń publiczną. Rok temu był pokazany Kościołowi, społeczeństwu w Polsce i w naszej archidiecezji. Teraz niejako wychodzi na ulice naszego miasta; wychodzi jako człowiek, z bogactwem swojego krótkiego życiorysu, ale też z konkretnym przesłaniem” – powiedział podczas uroczystości Metropolita Katowicki ks. abp dr Wiktor Skworc, który poświęcił tablicę.

Inicjatorami tego „znaku narodowej pamięci” byli Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś oraz ks. abp dr Wiktor Skworc.

 


Śp.

Ksiądz Jan Macha

(1914–1942)

Święcenia kapłańskie przyjął wiosną 1939 roku w Katowicach. Od września służył jako wikary w parafii p.w. Św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Organizował pomoc materialną dla potrzebujących, udzielał potajemnie ślubów, uczył religii. Skupieni przy nim studenci i harcerze w ramach podziemnej organizacji „Konwalia” prowadzili działalność wywiadowczą, propagandową i charytatywną.

Od początku 1940 roku ks. Jan Macha był objęty działaniami operacyjnymi przez funkcjonariuszy Gestapo. Aresztowano go w Katowicach i po krótkim procesie skazano na karę śmierci za zdradę stanu, wspieranie polskich rodzin, udział w strukturach Polskich Sił Zbrojnych oraz organizowanie opieki społecznej.

Śp. ksiądz Jan Macha został stracony 3 grudnia 1942 roku w katowickim więzieniu poprzez zgilotynowanie.

FOTO: IPN_Katowice

 

Powrót na górę strony