Aktualności

Częstochowa - Zaduszki Katyńskie

Data publikacji 08.11.2022

W poniedziałek, 7 listopada 2022 roku w Kaplicy Golgoty Wschodu w Bastionie Św. Barbary na Jasnej Górze odbyły się X - Zaduszki Katyńskie, zorganizowane przez Jadwigę Wiśniewską - Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Na zaproszenie posłanki Jadwigi Wiśniewskiej w wydarzeniu wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z Przewodniczącą Oddziału Iwoną Laskowską na czele.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. ks. abp Wacław Depo - Metropolita Częstochowski, Robert Magdziarz - Wicewojewoda Śląski, Ryszard Mozgol - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Ewa Bojanowska – Burak - wieloletnia Prezes Rodziny Katyńskiej w Katowicach, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń patriotyczno-kombatanckich oraz laureaci konkursu literackiego - „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”.

Wydarzenie było połączone z promocją książki - „Prawda i kłamstwo o Katyniu" zawierającej prace zwycięzców edycji konkursu w 2022 roku.

W tym miejscu koniecznie trzeba zaznaczyć, że II miejsce w konkursie literackim – „Prawda i Kłamstwo o Katyniu” zdobyła Karolina Wąsowicz - uczennica LO im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, która w swej pracy upamiętniła postać Śp. asp. PP Feliksa Radomskiego (1899-1940), wzorowego funkcjonariusza częstochowskiego garnizonu Policji Państwowej, weterana wojny polsko - bolszewickiej (1919-1920), wojny obronnej Polski (1939), ofiarę Zbrodni Katyńskiej (1940), którego prochy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje (Rosja).

Śp. asp. PP Feliks Radomski jest dziadkiem Ewy Szmołdy – zasłużonej i wieloletniej wolontariuszki Częstochowskiego Oddziału naszego stowarzyszenia.

Uroczystości  uświetnił spektakl poetycko-muzyczny „Elegia Katyńska“ w wykonaniu młodzieży szkolnej.

FOTO: IPN_Katowice

 

Powrót na górę strony