Aktualności

Benefis Jana Bógdoła w katowickim teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego

Data publikacji 26.11.2018

24 listopada 2018 roku spektaklem „Drach” według prozy Szczepana Twardocha w reż. Roberta Talarczyka, Pan Jan Bógdoł świętował swój sceniczny jubileusz - 60 lat nieprzerwanej pracy aktorskiej. Wśród gości byli również członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Aktor i malarz

To nie tylko była okazja do zobaczenia Pana Jana Bógdoła w roli „Pindura”, gdyż po spektaklu odbył się wernisaż malarski artysty, który od wielu lat maluje obrazy pełne zadumy i melancholii a jego mentorem i mistrzem jest Piotr Naliwajko.

Pan Jan Bógdoł urodził sie w Katowicach w rodzinie aspiranta Policji Woj. Śląskiego Wincentego Bógdoła.

W roku 1957 ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim. Związany był ze scenami w Grudziądzu, Kaliszu, Szczecinie, Gnieźnie, Toruniu, Lublinie, Bielsku-Białej, Zabrzu oraz Katowicach. Zagrał ponad 150 ról teatralnych, filmowych i radiowych, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym.

Był także zaangażowany w pracę z teatrami alternatywnymi i eksperymentalnymi. Brał udział w projekcie „Tramwaj” Lecha Majewskiego, wystąpił także gościnnie w produkcjach muzycznych Teatru Rozrywki w Chorzowie, takich jak: „Dyzma” i „Bal u Wolanda”, „Odjazd”, „Jeckyll & Hyde”, „Oliver!”. Można go oglądać m.in. w filmach Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”, wziął udział także w produkcji filmów „Wojaczek” i „Angelus” Lecha Majewskiego.

Za osiągnięcia artystyczne otrzymał: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Wieloletni Członek Związku Artystów Scen Polskich.

Ostatnio grane role przez Pana Jana Bógdoła na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, w spektaklach: „Drach” Szczepana Twardocha, „Wujek.81. Czarnej balladzie” Roberta Talarczyka oraz „Poskromieniu złośnicy” Williama Shakespear’a.

Wolontariusz

Ponadto Pan Jan Bógdoł od roku 1991 jest członkiem Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Stowarzyszenia i społecznym opiekunem Izby Pamięci, mieszczącej się przy Zarządzie Stowarzyszenia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, której był współorganizatorem.

Od początku swojego działalności społecznej w Stowarzyszeniu, uczynił jako priorytet propagowanie w środowisku młodzieży szkolnej działań w duchu patriotycznym i szacunku dla historii Polski. Najwięcej pracy społecznej wkładał jednakże w proces edukacyjny młodzieży, propagując w tym środowisku historię Policji II RP, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz martyrologię polskich policjantów jako ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego.

Od roku 1991 poprzez współpracę z władzami samorządowymi Miasta Katowic i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach współorganizował obchody upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńską.

Był współorganizatorem społecznej akcji upamiętniającej oficerów i szeregowców Policji Województwa Śląskiego i Straży Granicznej – Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Tablica Pamiątkowa w roku 1991 została odsłonięta i poświecona w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji (1990-1991), mającej na celu uhonorowanie pośmiertne odznaczeniami funkcjonariuszy Policji II RP za udział w Kampanii Wrześniowej 1939. Odznaczeniami państwowymi - Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939” zostało uhonorowanych pośmiertnie 250 funkcjonariuszy Policji II RP - Ofiar Zbrodni Katyńskiej.  

Był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji (1996-2000) społeczno-informacyjnej mającej na celu budowę Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje (Rosja) oraz akcji społecznej (1992-1993) budowy w Katowicach na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Grobu Policjanta Polskiego, który obecnie jest Miejscem Pamięci Narodowej.

 W latach 2000 - 2002 był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji upamiętnia zamordowanych policjantów II RP przez sowietów podczas II wojny światowej. W roku 2002 w wyniku tej akcji w Jasnogórskim Klasztorze została odsłonięta i poświecona Tablica „Gloria Victis" ku pamięci zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD policjantów II RP - Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji społeczno - informacyjnej (2002-2007) o ustanowienie 13 kwietnia Dniem Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, który został uchwalony 14. 11. 2007 roku poprzez aklamację Sejmu RP jako oddanie hołdu Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Przez wiele lat brał aktywny udział jako współorganizator ogólnopolskich obchodów rocznicowych przed Grobem Policjanta Polskiego w Katowicach – Miejscem Pamięci Narodowej, upamiętniających policjantów II RP jako Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Za wolontariat na rzecz historii i martyrologii policjantów II RP Pan Jan Bógdoł został uhonorowany:

  • Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji,
  • Medalem „Pro Patria”,
  • Medalem „Pro Memoria”,
  • Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
  • Ryngrafem Honorowym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

 

 

Powrót na górę strony