Aktualności

95. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski

Data publikacji 23.06.2017

20 czerwca 2017 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Na zaproszenie Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka w uroczystości uczestniczyła delegacja Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Przed rozpoczęciem uroczystości delegacja Katowickiego Oddziału złożyła kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

Byli gotowi, by walczyć o przyszłość przyszłych pokoleń – zaznaczył wojewoda Wieczorek, mówiąc o Powstańcach Śląskich i działaczach narodowościowych – I te pokolenia tutaj dzisiaj są, tutaj dzisiaj stoją i mają moralny obowiązek podziękowania za to, że żyjemy w państwie wolnym, demokratycznym, niepodległym, w którym możemy realizować swoje zamierzenia i swoje pasje. A jednocześnie nie możemy zapomnieć. Nie możemy zapomnieć o tych wszystkich, dzięki którym tutaj stoimy. Po odczytaniu przemowy z roku 1922 – wygłoszonej na powitanie polskich żołnierzy przez polską działaczkę narodową Petronelę Golasiową – w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Odsłonięcia dokonali Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek i Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder.

Wydarzenie uświetnił koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Sejmu Śląskiego, gdzie w asyście wojskowej złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wojciecha Korfantego.

Uroczystościom towarzyszyły: czasowa wystawa historii Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, ekspozycja pamiątek historycznych z okresu Powstań Śląskich oraz projekcja filmu „Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich”. Ponadto była możliwość zwiedzenia gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z przewodnikiem.

 

W roku 1922 było tak:

Rok 1922 przyniósł przełom w historii Górnego Śląska. Po wiekach oddzielenia od Rzeczypospolitej Polskiej, część śląskiej ziemi powróciła do Macierzy. 20 czerwca 1922 roku oddziały Wojska Polskiego, pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego, zostały powitane na moście w Szopienicach, w miejscu dawnej granicy, skąd przemaszerowały na Rynek w Katowicach.

W wydarzeniach tych uczestniczyli główni inspiratorzy walki o powrót Górnego Śląska do Polski, m. in. Wojciech Korfanty, pierwszy Wojewoda Śląski Józef Rymer, Powstańcy i działacze plebiscytowi.

W nastepnych dniach czerwca i lipca 1922 roku powitano polskie oddziały w pozostałych, przyznanych Polsce powiatach górnośląskich, które od tego momentu stanowiły Województwo Śląskie.

FOTO: IPN_Katowice, Śl.UW_Katowice

 

Powrót na górę strony