Aktualności

Spotkanie z Metropolitą Katowickim Ks. Abp dr Wiktorem Skworcem

Data publikacji 16.03.2017

16 marca 2017 roku odbyło się spotkanie się z Metropolitą Katowickim – Ks. Abp dr Wiktorem Skworcem delegacji Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., w skład której weszli również: przedstawiciel Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach sierż. szt. Damian Gembala oraz Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Ks. Proboszcz Adam Wycisk.

Jego Ekscelencja przyjął zaproszenie do udziału w obchodach 95. rocznicy utworzenia Policji Województw Śląskiego, za co Prezes Teresa Bracka serdecznie podziękowała jego Ekscelencji. Ksiądz Arcybiskup z dużym zaciekawieniem wysłuchał informacji Prezes Teresy Brackiej o przygotowaniach uroczystości w związku z obchodami 95. rocznicy utworzenia Policji Województw Śląskiego, które odbędą się na terenie miasta Katowic jak i województwa śląskiego, a których inicjatorem i głównym organizatorem jest Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.

W trakcie spotkania Ks. Abp dr Wiktor Skworc przedstawił plan utworzenia w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach „Śląskiego Panteonu Chwały” w formie ścieżki edukacyjno - dydaktycznej, której głównym odbiorcą miała by być młodzież szkolna.

Ze strony stowarzyszenia członek zarządu - Grzegorz Grześkowiak zadeklarował pełną pomoc w części poświęconej Policji Województwa Śląskiego 1922-1939 oraz polskich formacji policyjnych ją poprzedzających, które pełniły służbę na Górnym Śląsku w latach 1918 - 1922.

Ponadto Ks. Abp dr Wiktor Skworc w rozmowie z delegacją przedstawił projekt reaktywacji Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie, Prezes Teresa Bracka wyraziła pełne poparcie tej inicjatywy obywatelskiej ze strony Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.