Aktualności

Śląski dramat stanu wojennego - 35. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek"

Data publikacji 17.12.2016

16 grudnia 2016 roku w Katowicach w 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” odbyły się uroczystości upamiętniające ten dramat, w którym śmierć poniosło dziewięciu górników zastrzelonych przez milicjantów Plutonu Specjalnego ZOMO. W uroczystościach wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, towarzyszył mu Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Wicewojewoda Mariusz Trepka.

Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego Obchodów w uroczystościach wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z/s w Katowicach na czele z Prezes Teresą Bracką.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą celebrował Metropolita Katowicki. abp dr Wiktor Skworc. Pod Pomnikiem przy kopalni „Wujek” odbył się Apel Poległych.

Prezydent RP Andrzej Duda, parlamentarzyści i przedstawiciele urzędów, instytucji, służb mundurowych, związków zawodowych i stowarzyszeń złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Znicze pamięci  i kwiaty złożyła  również delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Tegoroczne obchody poprzedził „Bieg Dziewięciu Górników", w którym wzięło udział kilkuset uczniów i ich opiekunów z 40 śląskich szkół. Uczestnicy biegu pokonali trasę w koszulkach z podobiznami zastrzelonych górników.

W holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach - Ligocie pod Tablicą Pamiątkową pracowników służby zdrowia, którzy w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek” nieśli rannym górnikom pomoc, złożono kwiaty, wśród nich była wiązanka kwiatów od naszego stowarzyszenia. 

Wieczorem w Katowicach w siedzibie NOSPR odbył się koncert symfoniczny ku czci poległych górników z kopalni „Wujek”.