Aktualności

4. Urodziny Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Data publikacji 21.10.2018

19 października 2018 roku Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach obchodziło czwarte urodziny. Od momentu powstania odwiedziło je ponad 90 tys. zwiedzających, których przyciąga niecodzienna multimedialna ekspozycja, ale także szereg interesujących wydarzeń o charakterze patriotyczno - kulturalnym.

Na zaproszenie Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Haliny Biedy w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach na czele z Prezes Teresą Bracką oraz członkowie Katowickiego Oddziału naszego stowarzyszenia.

Przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodina Policyjna 1939 r. Grzegorz Grześkowiak na ręce Dyrektor Muzeum Haliny Biedy i pracowników w imieniu Stowarzyszenia złożył serdeczna życzenia oraz przekazał, ze swojego księgozbioru, do zbioru muzealnego wyjątkową książkę autorstwa Józefa Grzegorzka „Pierwsze Powstanie Śląskie 1919 roku w zarysie”, która została wydana w roku 1935 w Katowicach. W październiku 1941 roku została znaleziona w opuszczonym budynku Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie a 1948 roku powróciła do Katowic w plecaku żołnierza 1  Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Ponadto Grzegorz Grześkowiak w imieniu Zarządu Stowarzyszenia zaprosił gości urodzin muzeum do wzięcia udziału w konferencji naukowej, która odbędzie się 15 listopada 2018 roku w Auli im. aspiranta Policji Woj. Śląskiego Jana Kali w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach ul. Lompy 19 z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę 1918-2018, pt: XX SPOTKANIE Z HISTORIĄ: „Honor i Ojczyzna – oto hasła, którymi w życiu Twoim masz się kierować”.

Z okazji czwartych urodzin w muzeum udostępniona została multimedialna ścieżka dydaktyczna dla młodzieży. Odbyła się także promocja nowych wydawnictw: „Marszałek Konstanty Wolny 1877-1940” oraz kolejnego tomu „Almanachu Powstańczego”.

Urodziny Muzeum Powstań Śląskich, uświetnił recitalem wokalista jazzowy i popowy Stanisław Sojka.

 

Powrót na górę strony