Aktualności

Pożegnanie Śp. Marii Surmacz

Data publikacji 10.11.2017

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna z/s w Katowicach ze smutkiem i ogromnym żalem informuje, że 10 listopada 2017 roku zmarła Przewodnicząca Gorzowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Maria Surmacz.

 

Śp.
MARIA SURMACZ
1933 - 2017

Śp. Maria Surmacz była od 27 lat wybitną wolontariuszką Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Przez wiele lat pełniła społecznie funkcję Przewodniczącej Gorzowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., ponadto Śp. Pani Maria była również przez wiele lat Prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gorzowie Wielkopolskim.

Od początku swojego wolontariatu propagowała w środowisku młodzieżowym i policyjnym działania w duchu patriotycznym i szacunku dla historii Ojczyzny. Najwięcej pracy społecznej wkładała w proces edukacyjny młodzieży, popularyzując w tym środowisku historię Policji II RP, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz ich martyrologii jako ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego. Od roku 1991 poprzez współpracę z władzami samorządowymi województwa lubuskiego oraz miasta Gorzowa Wlkp. inicjowała obchody upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Była współorganizatorką ogólnopolskiej akcji (1990-1991) mającej na celu uhonorowanie pośmiertne odznaczeniami za udział w Kampanii Wrześniowej 1939 funkcjonariuszy Policji II RP.  W wyniku tego Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939" zostało uhonorowanych pośmiertnie 250 funkcjonariuszy Policji II RP - Ofiary Zbrodni Katyńskiej (1991).

W latach 2007-2009 była współorganizatorką kolejnej ogólnopolskiej akcji, mającej na celu uhonorowanie pośmiertne odznaczeniami funkcjonariuszy Policji II RP za udział w Kampanii Wrześniowej 1939. Wówczas to Krzyże Zasługi Za Dzielność zostały nadane 119 policjantom - Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Była współorganizatorką ogólnopolskiej akcji (1996-2000) społeczno-informacyjnej, mającej na celu budowę Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje (Rosja) oraz akcji społecznej (1992-1993) budowy na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - Grobu Policjanta Polskiego, który obecnie jest Miejscem Pamięci Narodowej. Była inicjatorką budowy Pomnika Ofiar Katynia na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim.

W latach 2008 - 2017 na terenie Gorzowa Wlkp. była współrealizatorką programu edukacyjnego dla młodzieży szkół średnich, powstałego dzięki dofinansowaniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pn.: „Odkrywamy Historię: Ostaszków - Twer - Miednoje”, który omawia tematykę Zbrodni Katyńskiej. Ponadto w latach 1990 - 2017 brała aktywny udział jako współorganizatorka obchodów rocznicowych, na terenie Gorzowa Wlkp., upamiętniających policjantów II RP jako ofiary Zbrodni Katyńskiej (kwiecień) oraz 17 września 1939 r. - agresję sowiecką na Polskę (wrzesień).

Śp. Maria Surmacz za wolontariat na rzecz upamiętniania Ofiar Zbrodni Katyńskiej i historii Policji II RP została m.in. uhonorowana:

  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski 1918,
  • Złotym Krzyżem Zasługi RP,
  • Złotym Medalem Za Zasługi dla Policji,
  • Medalem Pro Memoria,
  • Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
  • Medalem Inviktus Gloria,
  • Ryngrafem Honorowym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

 

W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
z/s w Katowicach na ręce najbliższych Śp. Marii Surmacz
składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Powrót na górę strony