Aktualności

Gala pierwszej edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”

Data publikacji 03.10.2017

2 października 2017 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, odbyła się finałowa gala konkursu „Policjanci w służbie historii”. Konkurs to element współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Głównej Policji. Jej celem jest przywrócenie pamięci o Policji II RP oraz przypomnienie, czym jest mundur, służba i obowiązek.

Na zaproszenie organizatorów w gali wzięła udział Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka.

W konkursie, w tym roku, wzięło udział ponad siedemdziesiąt szkół z całej Polski, a w warsztatach przygotowujących do konkursu – ponad tysiąc uczniów i nauczycieli. Swoje prace uczniowie przygotowywali w zespołach trzyosobowych pod opieką nauczycieli historii.

Warsztaty organizowane przez Katowicki Oddział IPN były współorganizowane przez nasze Stowarzyszenie, gdzie jako prelegent wystąpił przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z/s w Katowicach Grzegorz Grześkowiak.

Spośród ukończonych projektów wybrano jedenaście najlepszych, których autorzy w nagrodę wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym. Dodatkowo trzy zespoły otrzymały wyróżnienia.

Podczas uroczystości dyplomy uczestnikom konkursu wręczyli Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach.

 

FOTO: IPN Warszawa