Aktualności

Debata „Stalinogród w pamięci społecznej mieszkańców Katowic”

Data publikacji 31.08.2017

30 sierpnia 2017 roku w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” odbyła się debata "Stalinogród w pamięci społecznej mieszkańców Katowic". Spotkanie otworzyli dyrektorzy placówek koordynujących projekt w Katowicach – dr Andrzej Sznajder z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Piotr Zaczkowski z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Na zaproszenie organizatora w spotkaniu wziął udział przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach Grzegorz Grześkowiak.

Spotkanie było elementem prowadzonego od początku stycznia 2017 roku międzynarodowego projektu "Byłem mieszkańcem miasta Stalina".

W pierwszej części wydarzenia koordynatorzy projektu z poszczególnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, prócz kilku słów o historii swoich miast Stalina, opowiedzieli o realizacji w nich przedsięwzięcia, o tym czym był dla nich ten projekt oraz jakie uzyskali efekty. W drugiej części mówione było o różnych aspektach pamięci o Stalinogrodzie. Głos zabrali m.in. Aleksandra Korol-Chudy z IPN Katowice, Ryszard Mozgol z IPN Katowice, red. Józef Krzyk z Gazety Wyborczej oraz Zbigniew Andrzej Kędzior - pierwsze dziecko urodzone po zmianie nazwy z Katowic na Stalinogród.

W spotkaniu wzięli udział koordynatorzy i wolontariusze projektu z wszystkich krajów biorących w nim udział: Albanii, Bułgarii, Polski, Rumunii i Węgier, którzy opowiedzieli o realizacji przedsięwzięcia w swoich „miastach Stalina”. Głos zabrali również zaproszeni goście – m.in. historycy IPN, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dziennikarze, muzealnicy oraz  mieszkańcy Katowic.

FOTO: IPN Katowice