Aktualności

95. rocznica powitania Wojska Polskiego na Górnym Śląsku

Data publikacji 26.06.2017

25 czerwca 2017 roku w Katowicach i Świętochłowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 95. rocznicę powitania Wojska Polskiego na Górnym Śląsku. Uroczystości zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta w Świętochłowicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, oraz Związek Górnośląski.

Na zaproszenie organizatorów w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach i Katowickiego Oddziału Rodziny Policyjnej 1939 r.

W samo południe w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się Msza Św. w intencji powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach, na pl. Sejmu Śląskiego, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

W Świętochłowicach w Muzeum Powstań Śląskich odbyło się zakończenie wystawy „Wojsko Polskie w dokumentach i fotografii”.

Następnie w dzielnicy miasta Świętochłowic – Lipiny, na Placu Słowiańskim odbyła się inscenizacja historyczna z udziałem śląskich grup rekonstrukcyjnych – „Powitanie Wojska Polskiego na Górnym Śląsku w roku 1922”.

Ponadto odbył się koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojska Polskiego z jednostki OPK  z Bytomia.

Uroczystości zakończyły się ogniskiem i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i powstańczych z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa.