Aktualności

Przystanek Historia - Policjanci w służbie historii

Data publikacji 12.05.2017

12 maja 2017 roku w Katowicach na Przystanku Historia w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika odbyły się warsztaty edukacyjno – historyczne, przygotowujące młodzież z klas mundurowych szkół średnich, do konkursu - „Policjanci w służbie historii”. W warsztatach uczestniczyli jako goście funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Pierwszą prelekcję poprowadził Zbigniew Gołasz - historyk  z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Przedstawił uczestnikom rys historyczny formacji policyjnych na terenie Polski w latach 1918-1939 oraz Górnego Śląska 1918-1939.

Następnie Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., w swym wystąpieniu przedstawił historię i martyrologię funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego podczas II wojny światowej oraz losy ich rodzin w powojennej Polsce.

Ten „znak policyjnej pamięci” to kolejne osiągniecie edukacyjno - historyczne zrealizowane dzięki współpracy Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach z Biurem Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz podpisanego w lutym 2017 roku porozumieniu o współpracy pomiędzy Komendą Główną Policji oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Współpraca ta koncentruje się na działaniach edukacyjnych oraz kształtowaniu świadomości historycznej funkcjonariuszy Policji oraz społeczeństwa.

Uczestnikom zaprezentowano film dokumentalny „Śląski Posterunek” w reżyserii Aleksandry Fudali, który został zrealizowany dzięki współpracy Katowickiego Oddziału naszego Stowarzyszenia z TVP Katowice. Premiera filmu miała miejsce na kanale ogólnopolskim TVP w grudniu 2010 roku. Film został wyróżniony nagrodą specjalną na VI Międzynarodowym Festiwalu Multimedialnym w Częstochowie w roku 2011.

Na kanwie spotkania, w imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Grzegorz Grześkowiak zaprosił uczestników spotkania do uczestnictwa w uroczystościach z okazji 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski 1922-2017, które odbędą się 9 czerwca 2017 roku w Katowicach i zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gospodarzem spotkania był Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach Ryszard Mozgol.