Aktualności

„ODKRYWAMY HISTORIĘ” - zabrzańskiej młodzieży o śląskich policjantach II RP

Data publikacji 27.04.2017

27 kwietnia 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu odbyła się prelekcja w ramach programu edukacyjnego „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków – Twer – Miednoje”, w której wzięła udział młodzież klas mundurowych zabrzańskich szkół średnich oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu podisp. Paweł Kopernik, nauczyciele historii, pracownicy biblioteki i mieszkańcy Zabrza.

Wprowadzenie do prelekcji poprowadził Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Następnie Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., w swym wystąpieniu przedstawił rys historyczny polskich formacji policyjnych na Górnym Śląsku w latach 1918-1922, międzywojennego Województwa Śląskiego a następnie historię i martyrologię funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego podczas II wojny światowej oraz losy ich rodzin w okresie tzw. „Polski Ludowej".

Na kanwie spotkania, w imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Grzegorz Grześkowiak zaprosił uczestników spotkania do uczestnictwa w uroczystościach z okazji 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski 1922-2017, które odbędą się 9 czerwca 2017 roku w Katowicach i zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ten „znak policyjnej pamięci” to kolejne osiągniecie edukacyjno - historyczne zrealizowane dzięki wieloletniej współpracy Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach z Biurem Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Gospodarzem spotkania była Dagmara Łagiewka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.