Aktualności

„ODKRYWAMY HISTORIĘ”: śląskim policjantom o śląskich policjantach

Data publikacji 11.04.2017

11 kwietnia 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach na Osiedlu „Tysiąclecia Państwa Polskiego” w Katowicach odbyła się prelekcja w ramach programu edukacyjnego „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków – Twer – Miednoje”, w której wzięli udział funkcjonariusze z VII Komisariatu Policji w Katowicach na czele z Komendantem Komisariatu nadkom. Tomasz Wyczesanym oraz uczniowie z klas mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym z XV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, w swej prelekcji przedstawił rys historyczny przedwojennego Województwa Śląskiego, następnie historię i martyrologię śląskich policjantów podczas II wojny światowej, ich walkę jako żołnierzy II konspiracji z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej, oraz losy rodzin przedwojennych policjantów w okresie tzw. „Polski Ludowej".

W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Grzegorz Grześkowiak zaprosił do uczestnictwa w ogólnopolskich uroczystościach 21 kwietnia 2017 w Katowicach przed Grobem Policjanta Polskiego. Uroczystość będzie poświęcona pamięci policjantów II RP - ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz  95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski 1922 – 2017, które odbędą się 9 czerwca 2017 roku w Katowicach i zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na koniec spotkania policjanci i uczniowie zwiedzili czasową wystawę historyczna „Śląscy Policjanci Ofiary Zbrodni Katyńskiej”, która została przygotowana przy współpracy Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach i Muzeum Historii Katowic w Katowicach.

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Organizatorem spotkania była Wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Pani Barbara Bańska.