Aktualności

Ku pamięci Wojewody Śląskiego Michał Grażyńskiego

Data publikacji 12.12.2016

10 grudnia 2016 roku w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, przy wejściu do Sali Marmurowej, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek odsłonił Tablicę Pamiątkową poświęconą wojewodzie Michałowi Grażyńskiemu. Termin uroczystości miał związek z przypadającą 10 grudnia 2016 roku 51. rocznicą śmierci tego bardzo zasłużonego patrioty i polityka dla Śląska.

Na zaproszenie Wojewody Śląskiego w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach na czele z Prezes Teresą Bracką.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek powiedział, podkreślając zasługi Michała Grażyńskiego, (…) wsławił się bardzo wieloma inicjatywami, które po dziś dzień są i funkcjonują na terenie naszego regionu - zasługi poczynione nie tylko dla Województwa Śląskiego, ale także dla ruchu harcerskiego. Nawiązując natomiast do odsłanianej tablicy pamiątkowej zaznaczył, że: to jest symboliczny gest, bardzo symboliczny. Ale w naszych sercach musi zacząć funkcjonować. Nie możemy zapominać o takich ludziach jak doktor Michał Grażyński.

Wśród gości uroczystości byli  m.in. Poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski, Wiceprezydent Miasta Katowice Bogumił Sobula, przedstawiciele organizacji kombatanckich i środowiska naukowego. W uroczystości uczestniczyli również Dyrektorzy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, nie zabrakło też delegacji harcerskich z kraju i Wielkiej Brytanii.